Vítejte na stránkách Masarykova jubilejní základní škola a mateřská škola, Černilov.
Používáme cookies
Chceme, abyste sledovali vy nás, ne my vás. Pro správnou funkčnost webu nějaké cookies potřebujeme. Své nastavení cookies můžete změnit pomocí nastavení cookie.
Nastavení zobrazení
  • Dana Hoffmannová
  • 144

Dnes je 14. březen – Mezinárodní den matematiky, též zvaný Pi Day, který je jedinečnou příležitostí představit dětem matematiku jako zábavnou disciplínu. Se žáky 8. tříd jsme se dnes v hodině matematiky věnovali tomuto zajímavému číslu - číslu Pí. Nabídli jsme žákům témata ke zkoumání a ti pak objevovali nejen zákonitost v čísle π, ale i možnosti jeho uměleckého ztvárnění.  Seznámili se s historickými souvislostmi vzniku čísla Pí, řešili praktické úlohy na výpočet obsahu a obvodu kruhu či jeho částí. Jedním z úkolů bylo také naučit se nazpaměť co nejvíce cifer tohoto iracionálního čísla s nekonečným desetinným rozvojem. Žáci pracovali na úlohách, ke kterým měli blízko a sami si je vybrali. A jak to dopadlo, to můžete vidět na fotografiích v galerii: https://www.zscernilov.cz/galerie/den-cisla-pi-v-osmickach a jednom videu s bravurním výkonem Verunky Němcové, která si zapamatovala toto číslo na obdivuhodných 115 desetinných míst: https://drive.google.com/file/d/1YR8xytf7sYqJBKR2VqZiNfgd0WruFE4z/view?usp=share_link

Dana Hoffmannová a Alice Petrovická