Vítejte na stránkách Masarykova jubilejní základní škola a mateřská škola, Černilov.
Používáme cookies
Chceme, abyste sledovali vy nás, ne my vás. Pro správnou funkčnost webu nějaké cookies potřebujeme. Své nastavení cookies můžete změnit pomocí nastavení cookie.
Nastavení zobrazení
  • Dana Hoffmannová
  • 121

Hoj, náš čtenáři, tu jsme již. Hoj, nás čtenáři, co děláš? A zdalipak náš text rád vyhledáš, anebo jiný už v srdci máš? V upravené podobě jsem použil slova jednoho z našich předních českých spisovatelů 19. století. Jeho Kytici znají žáci a studenti po celé republice. Tento soubor 13 balad zná každý rodič, chcete-li tento svazek 13 lichých květů znají i prarodiče. Karel Jaromír Erben a Miletín. Dvě neoddělitelné složky. Miletín nám dal Karla Jaromíra Erbena. A sám autor dává věhlas rodnému místu
i více než 150 let po své smrti. A po stejně dlouhé době můžeme užívat např. texty z balad Svatební košile, Polednice, Vodník či Zlatý kolovrat. Nejvíce Karla Jaromíra připomíná jeho rodný dům, kam se žáci 8. A a 8. B vypravili v pátek 12. 4. 2024. Poslechli si tu nejen výklad pana průvodce, ale prohlédli si i vystavené archiválie. Miletín znamená také výlet, kam si nemusíte brát svačinu, jak řekli žáci 8. B.
Hláška se narodila poté, když osmáci vstoupili do miletínské firmy Pravé hořické trubičky (v nedalekých Hořicích se potom nachází Petráčkovy a Kubištovy hořické trubičky). A návštěva to byla sladká. Žáci si poslechli povídání o výrobě, ochutnali několik druhů trubiček a vyzkoušeli si stočit i vlastní trubičky. Poznali, že nejde o žádnou legraci, ale že člověk musí být u stáčení šikovný a zručný. Na závěr všichni absolvoval pěší túru po naučné stezce, která připomíná opět Karla Jaromíra Erbena.

Mgr. Radek Hybšman, Mgr. Bc. Daniela Jezdinská, Hana Kuchařová Bíbová, Dominika Křížová